tren 0 (505) 137 44 44 drborakoc@hotmail.com Mecidiyeköy, Honeycomb Business Center, Atakan Sk. No:7 Kat:6 D:22, Şişli/İstanbul
tren 0 (505) 137 44 44 drborakoc@hotmail.com Mecidiyeköy, Honeycomb Business Center, Atakan Sk. No:7 Kat:6 D:22, Şişli/İstanbul

BAĞIRSAKLAR VE PROBİYOTİKLER

0
bağırsak ve probiyotikler

Bağırsaklarımız en narin organımızdır. Tüm zihinsel duyguları direk olarak fiziksel boyuta taşıyabilir. Dolayısıyla tüm vucudumuz ,bağışıklık sistemimiz, ve pek çok kronik hastalık hatta OBEZİTE bile bağırsak sağlığımızla ilişkilendirilmektedir. Bu konuda yapılmış bir çalışma şu anlamlı sonuçları vermiştir.

Bir çalışmada probiyotik takviyesi ile bağırsak mikrobiyota dengesinin sağlıklı kiloyu teşvik eden bakterilerin lehine sonuç verip vermeyeceğine bakılmıştır. Bu hipotezi denemek için obez olan kadın ve erkeklerden oluşan 125 kişi ile çalışılmıştır. Deneklere 12 haftalık kilo verme diyeti uygulanmış ve sonrasında 12 haftalık kilo kontrolü diyeti ile devam edilmiştir. Katılımcıların yarısına Lactobacillus rhamnosus sınıfı bakteri içeren hap, diğer yarısına ise plasebo verilmiştir.

İlk 12 haftalık  periyod sonunda probiyotik grubundaki kadınlar ortalama 4.4 kg kilo vermişken, plasebo grubundaki kadınlarda ise kilo kaybı 2.6 kg olmuştur Erkeklerde ise placebo ile probiyotik hap alan gruplar arasında kilo kaybı açısından anlamlı bir kilo kaybı farkı belirlenmemiştir. Araştırmacılar probiyotiğin erkeklerde etkili olmamasının nedeninin kullanılan dozun azlığından olabileceğini düşünmektedir. Hem kilo vermedeki rolü hem de genel sağlık üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle beslenmenizde probiyotik takviyeleri kullanmanızı öneririm.