tren 0 (505) 137 44 44 drborakoc@hotmail.com Mecidiyeköy, Honeycomb Business Center, Atakan Sk. No:7 Kat:6 D:22, Şişli/İstanbul
tren 0 (505) 137 44 44 drborakoc@hotmail.com Mecidiyeköy, Honeycomb Business Center, Atakan Sk. No:7 Kat:6 D:22, Şişli/İstanbul

Transit Bipartisyon

Dr.Santoro tarafından tıp literatürüne sokulan bu teknik hem alımı kısıtlayıcı hem de emilimi kısıtlayıcı bir ameliyat tekniğidir. Bu yöntemin diğer bypass türlerine en büyük üstünlüğü normal anatomik yolun da bozulmaması ve besinlerin bir kısmının normal anatomik yoldan barsak geçişine devam etmesidir. Bu durum hastalarda daha az oranda vitamin ve mineral eksikliği görülmesini sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda bu yöntem ile tüp mide arasında vitamin açıklığı görülüp görülmemesi açısından bir fark bulunmamıştır.

Teknik olarak ilk etapta standart tüp mide ameliyatı yapılır ama bırakılan mide hacmi biraz daha büyüktür. Daha sonra kalın barsağın başlangıcından itibaren ince barsaklara yani geriye doğru sayılarak ortalama 250. cm kesilip midenin alt ucuna bağlanır. Geri kalan barsak parçası da kalın barsağa yaklaşık 100. cm öncesine ince barsağa bağlanır. Yani bir barsak parçası çıkarılmamış olur. Bu durumda gıdaların ortalama 1/3’ü normal yoldan devam etmekte geri kalan kısmı da yeni yapılan yoldan devam etmektedir.

 

Bu yöntem pankreas rezervi yeterli düzeyde olan hastalarda Tip II Diyabetin kontrolü için tüp mide ameliyatına göre daha üstün bir teknik gibi görünmektedir. Bu yöntemin özellikle ana sorunun diyabet olduğu hastalarda tercih edilmesi uygundur. Bu yöntemin obezite cerrahisinde kullanımı sınırlıdır. Tıkanırcasına yemek yeme arzusu olan hastalarda yemeklerin barsağa geçişinin rahat olması nedeniyle hastaları tatmin edemeyen bir prosedür olabilir. 2012 yılında 5 yıllık sonuçları yayınlanmıştır. Tip II Diyabetin cerrahi tedavisinde güvenle tercih edilebilecek yöntemlerden biridir. Bu yöntem sonrası eğer hastalar önerilen tedaviyi tam bir şekilde uygulayabilirlerse %90 oranında vitamin eksiklikleri görülmeyecektir. Önemli avantajlarından biri midenin 2 çıkışı olması nedeniyle tüp mide ameliyatlarında görülen mide kaçakları daha az oranda görülmesidir. Diğer önemli avantajlarından biri de mide ve onikiparmak barsağın her noktasının endoskopik olarak görülebilmesidir.

Bu cerrahi yöntemin 5 yıllık sonuçlarında hastalar fazla kilolarının %74’ünü vermiş ve %86’sı da kan şekeri değerlerini ilaçsız olarak kontrol altında tutabilmişlerdir.